2014-02-06

Taigi kas tas CERNIT ir su kuo jis valgomas?

Paprastai tariant, CERNIT - tai kepamas modelinas. Taisyklingas pavadinimas būtų polimerinis molis, tačiau bendrinėje kalboje jis vadinamas tiesiog modelinu.

Kodėl kepamas? Pats modelinas šiek tiek primena plastiliną, tačiau yra lengviau minkomas. Kad nulipdytas daiktas būtų patvarus ir kietas, jį reikia iškepti. Kaip ir kur kepti, pasakosime jau kitoje dalyje.

CERNIT modelino paletę sudaro matinės, metalinės, skaidrios, neoninės ir natūralios spalvos (visą paletę rasite paspaudę šią nuorodą). Spalvas galima maišyti vieną su kita.
Matinės spalvos: daugybė standartinių spalvų ir jų atspalvių.

Metalinės spalvos: jos žėri ir blizga, žvilga. Yra sidabro, aukso, bronzos, vario spalvos.

Skaidrios spalvos: tokios spalvos, kurios iškepus gaminį išskaidrėja, atrodo tarsi matinis stiklas. Yra balta, gelsva, žalia, raudona, gintaro ir mėlyna spalvos. Nepatartina formuoti viso gaminio tik iš skaidraus modelino. Reikėtų jį maišyti ir derinti su matinėmis, metalinėmis ar natūraliomis spalvomis.

Neoninės spalvos: dabar ypač madingi neoniniai atspalviai - ypač ryškūs, todėl nuostabiai atrodo derinant juos su tamsiomis spalvomis (juoda, tamsiai ruda, tamsiai mėlyna ir pan.).
Natūralios spalvos: gamtos akmenis primenančios spalvos, savo sudėtyje turinčios grūdelių.

Iš tikrųjų šiandien lipdymas iš modelino yra labai populiarus. Lipdoma yra viskas: papuošalai, įvairūs aksesuarai, vazos, lėlės, statulėlės. Bet populiariausia visgi lipdyti papuošalus. Kodėl?
- visų pirma, pauošalų moterims niekada nebus per daug :-)
- labai paprasta su modelinu dirbti.
- daugybė būdų ir galimybių, kaip maišyti spalvas ir išgauti vis naujų ir naujų spalvų, raštų derinių.
- pritaikyta dirbti namų sąlygomis.
- modelino pakuotės nėra didelės, todėl yra galimybė įsigyti bent keletą skirtingų spalvų.


Patarimai dirbant su Cernit modelinu:
- rankos ir paviršius turi būti švarūs.
- su modelinu dirbkite ant keraminės plytelės ar kito lygaus ir slidaus paviršiaus. Dar pasitieskite įmautę. Bus patogiau nuimti darbelį nuo pagrindo.
- modelinas jautrus temperatūros svyravimams: nuo aukštos temperatūros jis tampa minkštas ir labai lankstus, nuo žemos - sukietėja. Todėl jeigu dirbant, modelinas nuo rankų šilumos tapo per minkštas, įdėkite jį kelioms minutėms į šaldytuvą.
- norėdami modeliną pašalinti nuo pirštų ar daiktų, naudokite šaltą vandenį.
- Cernit modelinas ore nekietėja, bet jį reikia laikyti vėsesnėje patalpoje.
- kad modelinas sukietėtų, kepamas jau įkaitintoje orkaitėje 100-130 laipsnių temperatūroje. Kepimo laikas priklauso nuo modelino storio: stambesnės detalės kepamos 15-30 min., smulkios - 5-10 min. Pradėjus kepti, modelinas tampa minkštas, todėl rekomenduojama kepamą daiktą paramstyti, kad nesubliukštų. Tam tinka dantų krapštukai, viela, folija. Jeigu kepamas daiktas yra iš įvairaus storio detalių, jas rekomenduojama kepti atskirai.
- jeigu bekepant atsiranda įtrūkimų, juos reikia užglaistyti ir vėl kepti.
- iškeptą daiktą galima pašveisti švitriniu popieriumi, raižyti, pjaustyti, piešti ir dekoruoti. Piešti galima su akriliniais dažais (negalima naudoti aliejinių dažų).
- prieš spalvinant iškeptą daiktą, pirma jį nuplaukite su dezinfekavimo priemone ir vandeniu arba pašveiskite švitriniu popieriumi, kad dažai geriau sukibtų su paviršiumi. Po spalvinimo galima lakuoti. Nenaudokite purškiamo ir nagų lako.
- jeigu norite įsprausti akmenukus ar kitus karščiui atsparius priedus, tai darykite prieš kepant modeliną
- šis modelinas tinka vyresniems nei 8 metų vaikams, prižiūrint tėvams
- nedėkite modelino į burną
- nekepkite aukštesnėje nei 130 laipsnių temperatūroje ir ne ilgiau nei 30 min.
- negalima kepti mikrobangų krosnelėje
- modeliną laikykite ne aukštesnėje nei 27 laipsnių temperatūroje.


Nuostabūs efektai išgaunami maišant šį modeliną su stiklu, akmenimis, plunksnomis, folija, įspaudžiant įvairiausius štampus, sagas ir kt. Bet apie tai jau kalbėsime kitose dalyse.


Kitoje dalyje pasakosime, kokių įrankių jums reikės, kaip modeliną kepti, ar verta iškeptą dirbinį lakuoti.

Cernit tikrai yra geras pasirinkimas tiems, kas mėgsta lipdyti ir nori gerų bei puikių rezultatų. Plati spalvų paletė, aukšta kokybė ir nuostabus rezultatas.

1 komentaras:

  1. Anonimiškas6/01/2014

    Laba diena. Domina groteles - stovelis modelino karoliuku kepimui orkaiteje, galbut zinote, kur toki daikta galima butu isigyti?

    http://www.auksarankes.lt/forumas/pics/f7c16a7800ee.jpg

    AtsakytiPanaikinti

Dėkojame Jums už komentarus, pastabas