2014-02-10

Prieš pradedant lipdyti

Kad galėtume sėkmingai lipdyti, reikia pasirinkti tinkamą vietą, reikalingus įrankius. Apie tai ir papasakosime šiame straipsnyje.

PAVIRŠIUS.
Lipdykite ant tvirto, kieto pagrindo. Ant jo modelinas neturėtų lipti. Puikiai tinka keramikinė plytelė - ji ir tvirta, kieta,. Statybinių prekių parduotuvėse parduoda plyteles po vieną vienetą. Nuo modelino, paviršius šiek tiek apsivelia, įsimurzina, todėl labai patogu plytelę įdėti į įmautę ir esant reikalui jau keisti įmautes. Be to, modelinas ant įmautės nelimpa. Kad ant dirbinio nesimatytų pirštų antspaudų, galite dirbti su guminėmis pirštinėmis.
 
ĮRANKIAI.
Modelinui galite naudoti daugybę ir labai įvairių įrankių.
Peiliukas - tinka naudoti bet kokį rankdarbių ar kanceliarijai skirtą peiliuką. Juo reikės atsipjauti modelino gabaliuką, nupjauti dirbinių kraštus ir t.t.

Kočiojimo mašinėlė - ji padeda labai plonai iškočioti modeliną. Taip pat nepamainomas dalykas maišant, suliejant spalvas. Taip pat naudojama ir modelinui sutrupinti (jeigu modelinas kietesnis, dedam po gabaliuką į mašinėlę, o ji sutrupins modeliną mažais trupiniais - bus lengviau jį išminkyti).Volelis - volelis padeda iškočioti modeliną, jeigu neturite kočiojimo mašinėlės arba, jeigu reikia storesnio modelino sluoksnio, negu gali iškočioti mašinėlė. Rinkitės metalinį ar plastikinį volelį. Medinis volelis negerai, nes prie jo limpa modelinas.

Metalinės formelės - galite rinktis tam tikrų geometrinių formų arba įdomesnių formų metalines figūras. Ant iškočioto modelino patieskite maistinę plėvelę ir tada spauskite formelę. Formelių galite rasti paspaudę šią nuorodą.

Silikoninės formelės - silikoninės formelės leidžia išgauti labai detalų ir smulkų vaizdą. Iškočiokite modeliną ir po mažą gabaliuką dėkite į silikoninę formelę. Palyginkite modeliną ir rieskite formelę - modelino figūrėlė turėtų lengvai iškristi. Formelių galite rasti paspaudę šią nuorodą. Prie kai kurių silikoninių formelių modelinas limpa, todėl prieš dėdami modeliną, formelę patepkite vandeniu.

Reljefinės plokštelės - plastikinės reljefinės plokštelės leidžia įspausti į modeliną tam tikrą raštą, ornamentą. Jos paprastai būna plonos, todėl galima dėti su modelinu kartu į kočiojimo mašinėlę ir taip įspausti raštą. Galima plokštelę uždėti ant iškočioto modelino ir įspausti jį kočiojant voleliu. Vietoj plokštelių galite naudoti įvariausius štampus, retus audinius, tinklelį. Įspausti taip pat galite sagas, užtrauktukus, karoliukus, pervažiuoti žaislinės mašinytės ratu - taip irgi paliksite įspaudą modeline. 

Kiti įrankiai - taip pat patartina turėti įvairiausių pagaliukų, iešmelių, šiaudelių ir panašių įrankių iš buities. Jais galėsite įspausti dryželius, brūkšnelius, pradurit skylutes ir t.t.

Visi šie įrankiai naudojami dar minkant, kočiojant, formuojant modeliną.

KEPIMAS.
Kad nulipdytas dirbinys būtų patvarus, kietas, jį būtinai reikia iškepti orkaitėje. Jeigu planuojate daugiau lipdyti, pravartu turėti atskirą krosnelę. Jeigu tai bus pavienis kepimas, galite naudoti ir namuose naudojamą orkaitėje. Naudodamiesi buitinę orkaitėję, atkreipkite dėmesį į žemiau išvardintus patarimus:
- kepdamas modelinas išskleidžia tam tikrą kvapą, todėl po modelino kepimo gerai išvėdinkite orkaitę ir tik tada joje kepkite maistą.
- naudokite atskirą kepimo formą.

Tiek kepant buitinėje orkaitėje, tiek specialioje krosnelėje, vadovaukitės žemiau pateiktais patarimais:
- kepkite karščiuo patvarioje metalinėje ar iš folijos pagamintoje formoje
- patieskite folijos ar kepimo popieriaus ir ant jo dėkite modelino dirbinius
- kepimo temperatūra ir laikas priklauso nuo dirbinio dydžio ir storio. Bet temperatūra turėtų būti apie 115-130 laipsnių. Kepimo laikas - 10-30 min.
- modelino galima kepti kelis kartus. Todėl galite pirma iškepti pakabuko pagrindą, paskui ant jo modeliuoti kitas detales ir vėl kepti ir pan.
- modelino dirbinius dėkite tik jau į įkaitintą orkaitę.
- iškeptą modeliną iš karto ištraukite iš orkaitės.
-  nelieskite ką tik iškepto dirbinio, nes būdamas karštas jis tuo pačiu ir minkštas, lankstus, todėl galite sugadinti formą. Palikite jį atvėsti.
- karoliukus ir kitus panašius gaminiu kepkite suvėrę ant virbalų, storų adatų ar kitų iešmelių.

APDIRBIMAS.
Jeigu reikia, iškeptą ir atvėsusį dirbinį galite gręžti, gludinti švitriniu popieriumi.
 
LAKAVIMAS.
Kad dirbinys žvilgėtų, nesitrintų ir ilgiau tarnautų, galite jį lakuoti. Žvilgesio, blizgesio suteikia skaidrus lakas, o matinis lakas tiesiog suteikia papildomą apsauginį sluoksnį.
Patvariausias yra polimerinis lakas.Nulakuokite dirbinį iš visų pusių. Leiskite išdžiūti. Galite lakuoti dar kartą. Ir išdžiūvus lakui dirbinį dar kartą užkepti orkaitėje apie 15 min.

Kol kas tiek teorijos. Lipdymo smagumas prasidės jau netrukus :-) 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

Dėkojame Jums už komentarus, pastabas