2012-11-17

Meškutė Medutė: 3 pamoka, IŠKARPOS DARYMAS

Sveikos visos, akademijos dalyvės (vyriškių akademijoje taip ir nesulaukėme :-)). Šiandien jau pati paskutinė Mažosios meškiukų siuvimo akademijos pamoka. Šiandien išmoksime pasidaryti viso meškučio iškarpą. Pagal šias žinias jums reikės pačioms sukurti iškarpą ir pasiūti meškiuką ar kitą žvėriuką. Taigi nieko nelaukdami pradedame darbus.
Nuo ko pradėti? Pirmiausiai jums reikės kartono ar akvarelinio popieriaus, paprasto pieštuko, trintuko, vielos galiuko.

Kokio dydžio piešti meškiuką? Kokios proporcijos ir pan? Standartiškai, kaip matote nuotraukoje, meškiuko kūnas būna du kartus didesnis už galvą, o rankos ir kojos tiesiog proporcingo dydžio. Žinoma, niekas nedraudžia ir siūti būtent tokio standartiško meškiuko. Bet kartais tai tiesiog neįdomu. Todėl labai siūlau pasižaisti, paeksperimentuoti su dydžiais ir proporcijomis. Galva gali būti mažytė, o kūnas storas, su diiiideliu pilvu; galva didelė, o kūnas labai mažas, daugiau skirtas tik kojoms ir rankoms pritvirtinti; storas meškinas su labai trumpom kojytėm; lieknas meškinas kaip manekenė su ilgom kojom; ant lentynos sėdintis meškinas su sulenktomis kojomis ir t.t. Galimybių yra begalės. Šiandien pasistengsime tą įvairovę bent maža dalimi apžvelgti.
 
Paprastai meškiuko eskizas pradedamas piešti nuo galvos arba nuo kūno. Kadangi mes galvą jau turime, galėtume pradėti nuo kūno. Toks eiliškumas tinkamas, jeigu jau turite įvairių dydžių medinių diskų arba juos įsigysite, kai jau turėsite iškarpą ir išsimatuosite, kokio dydžio jų reikia. Kadangi jūs jau turite medinius diskus, todėl mums reikia susikurti iškarpą, tinkančią turimo dydžio diskams.

Pradėkime nuo kojų. Pirmiausiai apsipieškite medinį diską, kuris įdėtas jums rinkinyje. Disko skylutė viduje bus sujungimo žymė. Ją būtinai pasižymėkite. Ir aplink jį pieškite koją. Aplink diską palikite maždaug 5 mm atstumą iki siūlės. Šio atstumo reikia, kad koja būtų išgaubta, kad būtų vietos, kur prikimšti kamšalui. Didesniems meškinams šis atstumas irgi turėtų šiek tiek didėti. Per didelis atstumas irgi nėra gerai, nes diskas bus per mažas ir koja/ranka netvirtai laikysis prie kūno.

Galite daryti kuo įvairiausių kojų formų: stovinčio meškiuko (visos, išskyrus nr. 2), sėdinčio (nr 2). Atkreipkite dėmesį, kad keičiasi ir kojos nugarėlė (vieta, per kurią kemšama) - vienur ji lygi, kitur - išgaubta, įlinkusi. Taip pat nebijokite eksperimentuoti ir su pado dalimi - gali būti ilgesnė/trumpesnė, aukštesnė/žemesnė koja ir pan. Dar galima abi vienos kojos veidrodines dalis sujungti į vieną detalę, kaip parodyta nr. 5. Abi detalės sujungtos, kerpama kaip viena detalė, diskas įstatomas ir kemšama per viršų.

Padą išmatuokite taip, kaip matavote darydami galvos įdurą. Iš vielos ar siūlo atsikirpkite lygiai tokio ilgio galiuką, koks yra atstumas nuo taško 1 iki 2 (žiūrėkite kojos nuotrauką šiek tiek aukščiau). Ant popieriaus nusipieškite liniją - čia bus pado vidurys. Ir formuokite, kokios tik norite formos padą. Nupieškite liniją, kurią suformavote iš vielos. Atminkite, kad čia bus tik viena pado pusė. Todėl popierių lygiai perlenkite per nubrėžtą liniją ir taip iškirpkite padą pagal nusipieštą formą.

Kad ir kokią darytumėte kojos pėdos formą, ją didžia dalimi koreguoja padas. Pado forma labai svarbi. Ir jų galite piešti kokių tik norite - ilgesnių, ovalesnių, siaurėjančių, platėjančių ir pan.

 Pagal tą patį principą nuspieškite ir ranką. Disko skylutė viduje bus sujungimo žymė. Ją būtinai pasižymėkite. Jeigu norite, pasižymėkite delno vietą. Delną paskui išsikirpsite iš kitos spalvos audinio. Tik nepamirškite pridėti užlaidų siūlėms ir ten, kur delną jungsite su ranka.

Rankos formų taip pat gali būti kuo įvairiausių: viršutinė dalis platesnė už  apačią (nr. 1), ranka tolygi kaip pupelė (nr. 2), ranka tiesi (nr. 3) ar stačiu/ovaliu kampu sulenkta, (nr. 5) su pirštų žymėmis (nr. 4) ir pan.

Kai jau turite nusipiešę ranką ir koją, išsikirpkite jas, pradurkite sujungimo vietas ir pieškite kūną. Ant popieriaus pridėkite galvos šoninę detalę, apačioje pasidėkite kojos detalę ir pieškite norimos formos ir dydžio kūną. Piešdami kūną, atkreipkite dėmesį į kojų ir rankų vietą. Kaip matote, kūnas turi eiti žemiau negu nupieštas kojos diskas. Minimalus atstumas - tie patys 5 mm nuo disko krašto. Bet jeigu darysite įsiuvus, tas atstumas gali būti ir šiek tiek didesnis - apie 7 mm. Tik nedarykite jo labai didelio, nes atrodys, kad kojos auga iš pažastų :-) Kad būtų lengviau nuspręsti, ar koja tinkamoje kūno vietoje, pasukite ją į šoną taip, tarsi meškiukas sedėtų. Po koja turėtų  matytis apie 5-7 mm kūno. Būtinai pasižymėkite sujungimo vietą, kur buvo disko centras.
 

Kūnas taip pat gali būti kuo įvairiausių formų - ovalus ir visas vienodai storas, panašus į kriaušę, su ilgu kaklu, storu pilvu ir pan. Kad kūnas būtų išsipūtęs, jo apačioje ir viršuje per vidurį nusipieškite įsiuvus.

Kai nupiešite kūną, pridėkite iškirptą ranką ir pažiūrėkite, ar ir ji yra tinkamo dydžio pagal jūsų užmanymą. Jeigu ranką tvirtinsite pernelyg arti galvos, meškiukas bus susikūprinęs. Nenuleiskite rankos pernelyg žemai, kad jos neatsirastų ties pilvu. Stenkites rasti tinkamą vietą - nei per aukštai, nei per žemai. Būtinai pasižymėkite sujungimo vietą, kur buvo disko centras.


Na štai, iškarpa baigta. Beliks tik nusipiešti mažytę audegos detalę - ją, kaip ir ausis, modeliuokite jau ant prikimšto kūno.

O dabar trumpai papasakosiu, kaip pasidaryti dviejų (ar daugiau) spalvų kūno detalę. Vienas iš būdų - tiesiog darykite skirtingų spalvų veidrodines kūno detales (kaip mūsų Medutė). Taip dažnai daromas pajacas.

Kitos spalvos krūtinė: krūtinė turėtų eiti iki kūno vidurio (ten, kur jungiamos rankos), rankos sujungimo vietą jau palikite kitai - pagrindinei - kūno spalvai. Ilgį krūtinės pasirinkite patys - visai mažytę ar iki pilvo  vidurio ir pan. Tiesiog nusipieškite jos formą ant visos kūno detalės, iškirpkite. Turite dvi atskiras kūno detales. Jas persipieškite ant skirtingų spalvų audinio. Būtinai uždėkite užlaidas siūlėms iš visų pusių. Pirmiausiai susiūkite vienos kūno pusės abi detales ir tik tada susiūkite veidrodines kūno detales.


Pandos tipo kūnas: abiejų spalvų proporcijas pasirinkite patys - kitos spalvos tik pats kūno viršus, pusė kūno, daugiau nei pusė kūno ir pan. Tiesiog pasižymėkite ant visos kūno detalės, iškirpkite. Turite dvi atskiras kūno detales. Jas persipieškite ant skirtingų spalvų audinio. Būtinai uždėkite užlaidas siūlėms iš visų pusių. Pirmiausiai susiūkite vienos kūno pusės abi detales ir tik tada susiūkite veidrodines kūno detales.

Pilvas kitos spalvos: pilvas turėtų eiti iki kūno vidurio (ten, kur jungiamos rankos ir kojos), rankos ir kojos sujungimo vietas jau palikite kitai kūno spalvai. Tiesiog nusipieškite pilvo formą ant visos kūno detalės, iškirpkite. Turite dvi atskiras kūno detales. Jas persipieškite ant skirtingų spalvų audinio. Būtinai uždėkite užlaidas siūlėms iš visų pusių. Pirmiausiai susiūkite vienos kūno pusės abi detales ir tik tada susiūkite veidrodines kūno detales.

Bitės tipo kūnas: nusipieškite norimo storio juostas ant visos kūno detalės, iškirpkite. Juostų galite daryti kiek tik jūs norite. Tik pieškite jas taip, kad siūlė neitų per sujungimo vietas. Turite kelias atskiras kūno detales. Jas persipieškite ant skirtingų spalvų audinio. Būtinai uždėkite užlaidas siūlėms iš visų pusių. Pirmiausiai susiūkite vienos kūno pusės visas detales ir tik tada susiūkite veidrodines kūno detales.

 UŽDUOTIS AKADEMIJOS DALYVIAMS:
galite siūti meškiuką ar kitokį gyvūnėlį

kūnas privalo būti dviejų spalvų
kojos privalo būti su paduku (jį darykite iš to paties mini kailiuko, spalva pasirinktinai)
rankos gali būti su delniukais, gali būti be jų
kojos, rankos gali būti kokios norite spalvos, gali skirtis ir pan. - derinkite, kad užtektų kailiuko
išsiuvinėti bent vieni pirštai (tik kojų, tik rankų arba abeji)
meškiukas/kitas gyvūnėlis gali būti aprengtas arba ne. Jeigu jis aprengtas, turi matytis, kad kūnas yra dviejų spalvų (kūnas ne visai uždengtas)
meškiukas/kitas gyvūnėlis gali turėti aksesuarą

Kuo dideliausios jums sėkmės ir nepamirškite, kad visada galite klausti - rašykite laiškus info@senasnaujas.lt  arba darbo dienomis rašykite skype senas_naujas. Padėsime, jeigu iškils klausimų dėl iškarpos darymo, dėl siuvimo ar akademijos taisyklių. Pasinaudokite proga ir sulaukite atsakymų į visus, su meškiukų siuvimu susijusius klausimus :-) Atminkite, kad pasiūtų meškiukų/kiškiukų nuotraukas reikės spėti atsiųsti mums nuo gruodžio 1 iki gruodžio 14 dienos.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

Dėkojame Jums už komentarus, pastabas