2012-11-10

Meškutė MEDUTĖ: 1 pamoka

Na pagaliau Jums prisistatyti nori trečioji akademijos narė  - meškutė Medutė. Ji pati mažiausia, bet kooooks charakteris. Iš pradžių manėm, kad ji - berniukas, net kelnytes pasiuvom. Bet gavosi graži mergytė su kelnytėmis, todėl pasiuvom sijonėlį. Ji labai norėjo rožinio (juk žinote tą rožinį periodą), bet radom kompromisą - šviesus sijonėlis su rožinėm širdelėm. O štai ir mažoji pamaiva:


O dabar jau galime eiti prie reikalų - trečiojo meškiuko siuvimo. Kaip minėjome ir patys matote įsigiję iškarpą, šįkart jau neturite pilnos iškarpos. Per lapkričio mėnesį ir išmoksime ją pasidaryti.


Yra du pagrindiniai iškarpų darymo būdai - plokščiasis ir iškilus (galima juos taip pavadinti). Iškilusis iškarpos darymas - iš modelino, plastilino ar kitos panašios masės reikia nusilipdyti norimos formos meškiną, zuikį ar kitą gyvunėlį ir ant jo pagal tam tikras taisykles dėti audinius ir pan. Apie šį būdą nekalbėsime, nes jis yra labai sudėtingas ir jam būtinai jau reikia turėti pakankamai žinių ir supratimo apie iškarpas ir meškiukų siuvimą. Todėl po dviejų pasiūtų meškiukų imtis tokio iškarpos darymo metodo būtų per sudėtinga.
Taigi mes mokysimės daryti iškarpą ant popieriaus lapo. Didžioji dalis meistrių būtent taip iškarpas ir darosi. Sudėtingiausias dalykas - nupieštą vaizdą, formą ir proporcijas matyti iškiliu, vadinamuoju 3D vaizdu. Juk galva, kojos ir visos kitos dalys prikemšamos, pasikeičia vaizdas, bet forma lieka. Be to, ilgainiui jau pačios pamatysite, tiesiog atsiras supratimas, kaip ką geriau nupiešti, formuoti, kad gautųsi jūsų norima forma. Todėl šį meškiuką ir siuvame iš labai trumpaplaukio audinio - matysite visų dalių formas, linkius ir kt. labai aiškiai. Tai padės jums susigaudyti, kaip vaizdas ant popieriaus yra atvaizduojamas 3D būdu.

Galima iš karto pieštis visą iškarpą, bet šįkart siūlau dirbti etapais. Todėl šiandien kalbėsime tik apie meškiuko galvos kūrimą.
Yra du pagrindiniai meškiuko galvos iškarpos darymo būdai - iš trijų arba iš keturių dalių. Jų tikrai yra daugiau, bet kol kas aptarsime šiuos du būdus.

Paprastesnis būdas - galvos iškarpa iš keturių dalių (viena galvos pusė sudaryta iš dviejų dalių, galvą sudaro dvi veidrodinės galvos pusės). Tokia, kokia buvo mūsų meškiuko Tomio.
Svarbiausi akcentai:
- ši iškarpa daroma, kai norima meškiuko trumpu snukučiu. Ilgas snukutis čia jau nesigaus, nes jis atrodys smailas ir plonas, labiau panašus į snapą.
- ši iškarpa dažniausiai naudojama, kai snukutis priveliamas.
- nosytę formuokite vienoje galvos pusėje maždaug per vidurį - apačioje palikite kaklą, viršuje - kaktą.
- nekilkite pernelyg stačiu kampu į viršų nuo nosytės. Kaip matote iškarpą nuotraukoje, jau nedarykite statesnio kilimo - geriau kilti palaipsniui.
- kad galva būtų apvali ir išgaubta, maždaug per vidurį darykite įsiuvus - nuotraukoje tai balti trikampėliai galvos viršuje ir apačioje.
- jeigu bus per maži įsiuvai, galva nebus labai apvali.
- jeigu per dideli įsiuvai, vėl keisis galvos forma - taps plokštesnė. Čia reikia rasti aukso vidurį, bet atkreipkite dėmesį, kad įsiūvai užima tik dalį galvos viršaus ir apačios - neužsumokite per plačiai.
- tuomet perkirpkite vieną galvos pusę, turite gauti dvi detales, kaip nuotraukoje - tai yra mėlynos detalės. Pasidarykite veidrodines detales.
- kokio dydžio galvą piešti? Čia jau ateis su laiku ir su praktika, bet pabandykite įsivaizduoti, kad tai, ką nupiešėte, tam tikra prasme sumažės, nes galva bus išsipūtusi.Galbūt šiek tiek sudėtingesnė yra galvos iškarpa iš trijų detalių, bet ji turi daugiau galimybių. Tokią iškarpą sudaro veidrodinės galvos šonų pusės ir per vidurį einantis galvos įduras. Man ši iškarpa patinka labiau, todėl, kad lengviau įsivaizduoti 3d vaizdą - galvos šonas bus daugiau ar mažiau toks, kokia yra nupiešta šoninė detalė, o galvos apvalumu ir išgaubimu jau pasirūpina įduras.
Dabar aptarsime tris tokios galvos iškarpas, kurias gavote kartu su rinkiniu.

Nr. 1. Kaip matote, šoninė galvos detalė turi vadinamą kaklo linkį, snukutį ir vadinamąją kaktą. Čia jau galite piešti kokio tik norite ilgio snukutį - visai trumpą ar labai ilgą. Matote, kad jis nėra kvadratinis ar visai apvalus. Kakta čia jau gali kilti ir stačiau, ir palaipsniui.
Galvos įduras labai nemaža dalimi lemia galvos formą. Pirmiausiai, vadinamasis smaigaliukas (pas jus jis subrūkšniuotas) - jis formuos snukutį. Jeigu šį smaigaliuką darysite ploną ir ilgesnį, ir snukutis bus ilgesnis, jeigu buką ir storesnį, ir snukutis bus apvalesnis. Toliau, viso galvos įduro plotis  - įsivaizduokite, kad įduras eina per patį galvos vidurį. Todėl jeigu norite plačios galvos, pieškite jį platesnį, jeigu siauresnės - pieškite siauresnį.
Pagal šią iškarpą pasiūta mūsų Medutės galva. Pažiūrėkite nuotraukoje viršuje, kaip nuo akių išplatėja jos galva - todėl, kad galvos įduras darytas platus.

Nr. 2. Šoninė galvos detalė yra kaip ir pirmoji. Tik čia įduras jau gerokai siauresnis, todėl galva nebus tokia plati.

Nr. 3. Matote šoninėje detalėje, kad snukutis ilgas ir kakta gerokai nuožulnesnė, nėra tokia stati. Bet atkreipkite dėmesį į įdurą, į jo smaigaliuką. Jis yra pakankamai platus ir bukas, todėl nors ir nupieštas šoninėje detalėje ilgas snukutis, bet jis bus apvalus ir bukas - toks, kaip yra įduro smaigaliukas. Todėl jeigu norite, kad snukutis būtų ilgesnis, reikia ir įdurą piešti atitinkamai - smaigaliukas turėtų būti siauresnis ir ilgesnis.

Turbūt visoms jums kilo klausimas, kaip išmatuoti galvos įdurą.  Taigi nusipieškite šoninę galvos detalę. Iš siūlo ar vielos atsikirpkite tiksliai tokio ilgio galiuką, koks yra atstumas nuo nosies galiuko (nuo taško 1) iki vadinamosios akių vietos (taško 2)

Taip pat atsikirpkite atskirą siūlo ar vietos galą, atitinkantį ilgį nuo taško 2 iki 3. Pirštais prispauskite vielą ar siūlą, kad išmatuotumėte tiksliai.

Ant kartono ar akvarelinio popieriaus nusipieškite tiesią liniją, kuri bus galvos įduro vidurys. Iš to paties vielos galiuko formuokite įduro smaigaliuką - ilgesnį ir siauresnį ar trumpesnį, bukesnį.

Tada nupieškite liniją, kurią suformavote iš vielos. Iš ilgesnio vielos galo formuokite likusį įduro ilgį.

Vėl nupieškite liniją, kurią suformavote iš vielos. Ant jos uždėkite vielą ir įsitikinkite, kad tinkamas ilgis.
Perlenkite lapą tiksliai per liniją ir pagal nupieštas linijas kruopščiai iškirpkite įdurą.


O dabar pakalbėsime, kaip visai paprastai ir nesudėtingai galima pasidaryti kitos spalvos snukelį.

Jeigu norite, kad kitos spalvos būtų tik snukelio šonai (kaip mūsų Medutės), tuomet, kaip matote nuotraukoje, šoninės galvos detalę padalinkite į dvi atskiras dalis - snukutis ir likusi galvos dalis. Snukutį pieškite ant vienos spalvos audinio, likusią galvos dalį - iš kitos. Tik nepamirškite pridėti užlaidų siūlėms ir toje vietoje, kur jungsis snukelis su galva. Įduras visas lieka nepakitęs. Pirmiausiai prisiūkite snukučio detalę prie galvos detalės, o tada jau siūkite visas tris detales į visumą, kaip darėme siuvant kiškutę.

Jeigu norite, kad kitos spalvos būtų ir snukelio viršus, tuomet, kaip matote nuotraukoje, į dvi atskiras dalis dalinkite ir šoninę galvos detalę, ir įdurą. Pirmiausiai prisiūkite snukučio detales atitinkamai prie galvos šoninės detalės ir prie įduro, o tada jau siūkite visas tris detales į visumą, kaip darėme siuvant kiškutę. Nepamirškite užlaidų siūlėms.

Na štai, galvos iškarpa baigta. Belieka viską susiūti. Ausytes formuokite, kai jau bus pasiūta galva - taip matysite aiškesnį vaizdą. Gal pamatysite, kad visai ne meškiukas gavosi, o katė, kiškis ar pan. :-) Nusipieškite keletą ausų formų (platesnės/siauresnės, aukštos/neaukštos, smailios/apvalios) iš popieriaus ir dėkite jas prie galvos, tikrai pamatysite, kuri forma jums gražiausiai.

UŽDUOTIS AKADEMIJOS DALYVIAMS:
- galvos iškarpą galite formuoti patys. Jeigu nedrąsu, iš pradžių siūkite iš paprasto kokio nors audinio. Atkreipkite dėmesį į galvos dydį - ji neturėtų būti stirpiai didesnė už nupieštas galvas, kurias gavote, nes tuomet neužteks kailiuko, netiks diskai ir akys.
- galvos iškarpą galite rinktis vieną iš mūsų pateiktų.
- pasidalinkite rinkinyje esančius diskus - 8 vienodi mediniai diskai skirti rankoms ir kojoms, 4 T formos jungtelės taip pat kojoms ir rankoms. Galvai lieka dviejų dydžių mediniai diskai. Todėl žiūrėkite, kuris bus tinkamo dydžio, tą ir naudokite. 
- galva privalo būti iš dviejų spalvų audinio (neskaitant ausų) - a) visas snukutis kitos spalvos, b) tik snukučio šonai kitos spalvos, c) pusė galvos vienos spalvos, pusė - kitos (tada ir galvos įdurą reikės kirpti per pusę ir siųti iš skirtingų spalvų), d) gal dar kaip įdomiai sugalvosite :-)
- kailiuko nereikia skalbti
- tokiam kailiukui nereikia apkarpyti siūlių - jis per trumpas nukarpymui.
- galvą prikimškite.
- prisiūkite ausis (meškiuko, katės, zuikio ir pan.).
- išsiuvinėkite ir, jeigu reikia, nuvaškuokite nosytę - ji turi būti išsiuvinėta, ne velta, ne iš odos ar modelino.
- įstatykite akis (blakstienas ir vokus darysime ant įstatytų akių)

Sėkmės :-)
Antradienį darysime vokus ir blakstienas, o kitos savaitės pabaigoje formuosime visą iškarpą.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

Dėkojame Jums už komentarus, pastabas