2012-09-14

Meškiukas Tomis: 3 pamoka

Nežinau, kaip Jums, bet man visada šis etapas pats nuobodžiausias. Kalbu apie kimšimą. Toks monotoniškas ir vienodas darbas man labai neįdomus, bet visada įtikinėju save, kad po jo bus daug daug įdomiau. Juk tada prasidės visa kūryba - padukai, delniukai, snukučio formavimas, nosytės siuvinėjimas ir t.t. Taigi šiandien kimšimo pamoka.

* Prikimšti reikės visas kūno dalis, išskyrus ausis, uodegą. Kol kas nekimšime ir kūno. Taigi pasiruoškite meškiuko kojas, rankas ir galvą. Būtinai reikia turėti kamšalo - tinka vilna, klijuotas sinteponas ar senos pagalvės užpildas. Jeigu naudosite klijuotą sinteponą, jį susiplėšykite smulkiais gabaliukais. Jeigu vilną - ją supurenkite, pakedenkite - nekimškite gumulų. Galima kimšti ir pjuvenomis, džiovinta žole, bet pirmą kartą patariu rinktis anksčiau minėtus kamšalus. Jeigu norite, kad meškiukas būtų sunkesnis, galite šiek tiek įberti plieno ar stiklo granulių, puikiai tinka žuvų akvariumams skirti akmenukai - jie išvalyti, švarūs ir neužkrės meškiuko nepageidaujamais gyviais. Kimškite su specialiais įrankiais - jie turi rankai pritaikytas rankenas, todėl išvengsite pūslių ir nutrynimų. Galite rinktis medinius ar metalinius įrankius. Pastarieji gerokai patvaresni. Tikrai išsiversite ir be specialiųjų įrankių. Naudokite maistui skirtus kiniškus pagaliukus, pieštukus ar teptukus, tik su jais pavargs rankos ir gali atsirasti nuospaudų.
*Kimšdami į rankas, kojas ir galvą statysime specialius priedus, kurie leis prijungti minėtas kūno dalis prie kūno. Šioje pamokoje viską jungsime viengubais sujungimais. Viengubas sujungimas - tai toks sujungimas, kai, tarkime, koja prie kūno jungiama viena ir ta pačia metaline jungtele. Viskas jau greitai pasidarys aiškiau. Taigi kiekvienai kojai, kiekvienai rankai ir galvai pasiruoškite po tokį komplektuką, kaip parodyta nuotraukos kairėje: viena T formos jungtelė, vienas medinis arba presuoti kartono diskas ir vienas metalinis diskas. Ant metalinės kojelės pirmiausiai užmaukite metalinį diską, paskui medinį taip, kaip matote nuotraukos dešinėje. Apie dvigubą sujungimą bus kalbama spalio mėnesio siuvimo pamokoje.
Svarbiausias čia yra medinio ar presuoto kartono disko dydis. Ant detalės iškarpoje aplink jį turėtų likti  maždaug 5 mm, o didesniems meškiukams gali būti 10 mm ar didesnis tarpas iki siūlės. Šis tarpas reikalingas, kad kemšant pavyzdžiui, koją, ji viršuje būtų išsipūtusi, o ne plokščia. Per mažas diskas taip pat nėra gerai, nes kūno dalys prie kūno laikysis ne taip stipriai. Metalinis diskelis gali būti vienodo dydžio arba mažesnis už medinį. Parduotuvėje renkantis metalines jungteles, būna parašyta, su kokio dydžio mediniais diskais jos tinkamos.


* Taigi pradėkime kimšti kojas. Imkite mažais gabaliukais kamšalo ir pirmiausiai jo grūskite į padukus. Kadangi siuvinėsime pirštus, todėl paduką prigrūskite kietokai - kai prikimšite, suspauskite pirštais padą ir atleiskite. Jeigu padukas liko tos pačios formos - reiškia, kad jau pakankamai prikimštas, jeigu jis pasikreipė, susispaudė ar pan. - dar reikia kimšti. Prieš kimšdami likusią kojos dalį, įstatykite viengubą sujungimą: yla, virbalu ar storesne adata pradurkite skylutę tiksliai toje vietoje, kur yra siūlas.

* Iš kojos vidaus sujungimo kojelę prakiškite pro skylę į viršų.


* Paslėpkite diskus kojos viduje, prispauskite juos prie vidinės kojos pusės, pažiūrėkite, ar po jais nėra palindusių kailio plaukelių ar siūlės.
Tada prikimškite visą koją. Sujungimo kojelę laikykite tvirtai, kad diskas būtų prisispaudęs prie audinio, kad po disku neprilįstų kamšalo. Prikimškite kokio norite kietumo - galite minkščiau, galite kiečiau. Aš, pavyzdžiui, visada kemšu labai stipriai ir labai kietai. Man toks meškinas atrodo tikresnis, o minkštai prikimštas primena pliušinius žaislus. Jeigu norite, kol koja visai neprikimšta, įpilkite kokius du ar tris šaukštelius akmenukų. Juos pilkite maždaug kojos viduryje - taip akmenukai netrukdys siuvinėjant pirštus ir nelįs po diskeliais. Ant akmenukų vėl grūskite minkšto kamšalo.

* Kai koja prikimštas, užsiūkite. Naudokite dvigubą siūlą. Iš vidaus adatą durkite taške 1, iš jo per viršų beskite adatą į tašką 2, o iš jo darykite mažą dygsnelį žemyn ir ištraukite adatą taške 3.  Iš čia vėl per viršų adatą durkite į tašką 4, iš jo darykite mažą dygsnelį žemyn ir ištraukite adatą taške 5 ir t.t. DĖMESIO, kad būtų aiškiau matyti, tik nuotraukoje parodyta daugiau dygsnių (iki 10). Siuvant dirbkite mažesniais etapais maždaug iki 6 ar 7 dygsnelių.

* Maždaug 6 ar 7 taške stipriai sutraukite siūlą. Jeigu padarysite daug dygsnių, siūlas gali netolygiai susitraukti. Kai sutrauksite, vėl atlikite kelis žingsnelius ir vėl sutraukite.
Užsiuvę visą siūlę, siūlą užtvirtinkite mazgeliu ir paslėpkite kojoje tarp plaukelių - pirmiausiai adatą durkite į tą pačią vietą, kur buvo darytas jūsų paskutinis žingsnis, ištraukite jį kur nors kojoje. Tada vėl durkite į tą pačią, kurioje ką tik ištraukėte adatą, ir vėl ištraukite kitoje vietoje, siūlą prie pat kailiuko nukirpkite. Taip siūlas, pervertas keletą kartų per kamšalą, neatsilaisvins ir neiširs siūlė.

Taip prikimškite ir kitą koją, abi rankas. Kimšdami antrą koją ir ranką, lyginkite su pirmąja, kad abi būtų prikimštos vienodai kietai. Rankas pradėkite kimšti nuo delniukų, juos prikimškite kietai.

* Sunkiausia yra prikimšti galvą, nes ją reikia kimšti labai kietai, nes kitaip galva gali deformuotis. Taigi grūskite mažais gabaliukais kamšalo, jį nuolat spauskite su įrankiu. Ypač kietai prikimškite nosį - ji turi būti kaip akmuo kieta. Nuolat paspauskite galvą ir žiūrėkite, ar visur prikimšta, ar ji gražios formos, ar nosis, galvos siūlė per vidurį. Kai baigsite kimšti, pasiruoškite metalinę T formos jungtelę, medinį ir metalinį diskelius. Jeigu dar nesuvėrėte jų, suverkite - ant metalinės kojelės pirmiausiai užmaukite metalinį diską, paskui medinį.


* Pasiruoškite dvigubą ilgą siūlą ir mažais dygsneliais sudaigstykite aplink, kaip parodyta nuotraukoje. Netraukite siūlo iki galo - tegul lieka netrumpas galas, kad būtų patogų jį rišti. Įstatykite sujungimą kojele į viršų.

* Abu siūlo galus suriškite ir stipriai sutraukite. Jeigu reikia, diską paspauskite žemyn, kad siūlas susitrauktų virš disko.
Vienas siūlo galas su adata, taigi dar keletą kartų persiūkite aplink sujungimo kojelę virš disko, kad tikrai gerai užsitvirtintų. Tada grįžkite prie kito siūlo galo, abu siūlo galus dar kartą suriškite ir paslėpkite tarp kailiuko.

* Kol kas taip atrodo mūsų meškiukas:

Manau, kad darbo turite pakankamai :-) Kitą savaitę mūsų laukia pats įdomiausiais ir kūrybingiausias etapas - suteiksime meškiukui gyvybę. 
8 komentarai:

 1. Norėčiau sužinoti, kiek apytiksliai tokio dydžio meškučiui reiktų įsigyti sintepono (bent apytiksliai, pvz. perkant Senas naujas parduotuvėje turimą sinteponą)?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. čia, žinokit, yra sunkiausia užduotis - atsakyti, kiek sintepono reikės. Tai nustatyti labai labai sunku, nes kiekvienas kemša vis kitaip - kietumas/minkštumas kitoks, plėšomi gabaliukai kitokie ir pan. Todėl aš pati ir kiek esu bendravusi su kitomis meškiniautojomis, nusiperkam didelį gabalą sintepono (kelis metrus) ar pagalves ir tiesiog naudojam, kol baigiasi :-) Iš tikrųjų labai sunku nusakyti - čia nei gramais nepasversi, kiek jo reikia. Mano galva, 2-3 gabaliukų, kokie yra mūsų parduotuvėje, turėtų pakakti. Bet tikrai sakau, čia labai netikslu, nes kiekviena kemša vis kitaip.

   Panaikinti
 2. Ačiū, supratau :) čia kalba eina apie metrus, o ne centimetrus, kaip iš pradžių galvojau :) ir iš tiesų, pabandžius kimsti pamačiau, kad nemažai to sintepono sueina...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. taip, sintepono daug sutelpa į meškiuką. Kartą kemšant didesnio meškio galvą pasirodė, kad ji be galo, be krašto - kemši kemši, sintepono mažėja, o galva kaip tuščia, taip tuščia:)

   Panaikinti
 3. Sveiki. Iškilo klausimas dėl kimšimo. Kaip reikia prikimšti palei tarpą, per kurį kemšame? Aš pvz. kojytes prikimšau labai kietai, atrodo tuoj sprogs :) nebetelpa sintepuchas nei su pincetu. Tik man rodos būsiu padariusi klaidą ir prikimšusi iki pat viršaus. Tai yra iki laisvų,nesusiūtų kraštų. Pabandžiau užsiūti paslėpta siūle ir nepavyko. Neprisitraukia medžiagos kraštai vienas prie kito. Traukt lauk to sintepucho? Reikia palikti tuščios vietos, kad eitų pritraukti medžiagas? Ir dar toks klausimas iš tos pačios susiuvimo operos - ta paslėpta siūlė turi būti visai nematoma? Siūlo susiuvus visai nesimato?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Labas, Odeta :) Manau, kad tikrai šiek tiek per daug sintepono prikimšai. Bet viskas labai lengvai pataisoma :) Kai paliekam užlaidas siūlėms ir siuvam toliau nuo krašto, taip ir kemšam tik iki tos linijos, ne iki pat pat viršaus. Tikrai išimk dali sintepono ir suspausk pirštais koją - jeigu suspaudus matai, kad kraštai dar nesueina, dar išimk sintepono. Geriau palik didesnį laisvą tarpelį,o kai užsiūsi, pamaigyk koją - sinteponas šiek tiek pasiskirstys pats, taip sakant, pasipūs ir užims tuščią vietą.
   Dėl siuvimo, žinoma, stengiamės, kad to siūlo matytųsi kiek galima mažiau, bet juk tai ne fabrikas, o rankų darbo gaminiai!!! Svarbiausia, kad siūlas būtų kiek galima panašesnis į kailiuko spalvą, tada jis ne taip matosi. Dalį dygsnelių paslėps kailiuko plaukeliai. Svarbu, kad dygsniai nerėžtų akies. Bet ši siūlė visada daugiau ar mažiau matosi. Dalis meistrių specialiai tokias siūles susiuva aiškiai matomu, kontrastingu siūlu, taip suteikdamos meškiui tam tikrų bruožų. Bet čia jau turi derėti prie meškino stilistikos.
   PATARIMAS: kadangi pirmą kartą nepavyko užsiūti siūlės, adata bus šiek tiek praretinusi šios kojos kailiuko pagrindą, todėl kraštelius dar kartelį atsargiai patepk klijais, kad neirtų, nes bus labai sunku užsiūti.
   Tikiu, kad viskas pavyks

   Panaikinti
  2. Ačiū už atsakymą. Aš kaip pirmokė - mokykloje pirmas dienas stengiuosi viską atlikti kuo geriau :) Todėl ir persistengiu mažumėlę. Ardysiu tuomet tas siūles ir trauksiu to sintepucho dalį lauk. Turiu ir sintepono, bet pabandžius ir su vienu ir su kitu, man labiau patiko tas vadinamas sintepuchas - jis malonesnis liesti ir lengviau su juo dirbti.
   O kraštelius aš jau irgi galvojau patepti klijais, nes medžiagėlė šiek tiek bus pairus.

   Panaikinti
  3. labai džiugu, Odeta, kad taip atidžiai darbuojies :) Kiekvienas tikrai atsirenka su juo kam geriau ir maloniau dirbti.
   sėkmės :-)

   Panaikinti

Dėkojame Jums už komentarus, pastabas