2012-09-07

Meškiukas Tomis: 1 pamoka

Kadangi pirmieji meškiuko Tomio siuvimo rinkiniai jau pasiekė savo gavėjus, galime pradėti darbuotis. Pamoka bus labai išsami, žingsnelis po žingsnelio, kad būtų kuo aiškiau pirmą kartą siuvantiems. Jeigu Tomis jau yra ne pirmasis Jūsų meškiukas, žinomus žingsnelius tiesiog praleiskite.
Taigi pradedam :-) SPAUSKITE ANT NUOTRAUKOS - JI PASIDIDINA.

* Kad meškiukas būtų švelnus, minkštas, prieš siuvant išskalaukite kailiuką. Kadangi išskalbtą kailiuką reikės šukuoti, blogoje pusėje rašikliu nupieškite rodyklę, kuri rodys plauko kryptį. Taip kailiuką iššukuosite reikiama kryptimi, jis bus tvarkingas, plaukeliai žiūrės viena kryptimi.
Kailiukas bus ypač švelnus, jeigu naudosite plaukų šampūną vietoj skalbimo miltelių. Kailiuką dar galite praskalauti plaukų balzamu.
* Išskalautą kailiuką švelniai išgręžkite ir šepečiu ar šukomis iššukuokite. Jeigu planuojate siūti daugiau meškiukų, galite įsigyti gyvūnams skirtą šepetį ar šukas. Taigi išskalbus kailiuką blogoje pusėje matosi rodyklė. Jos kryptimi ir šukuokite kailiuką.

* Padžiaukite kailiuką džiūti. Geriausiai tegul jis išdžiūsta natūraliai, nedžiaukite ant labai karštų radiatorių, nekabinkite lauke, kad plaukeliuose neapsigyventų koks vabaliukas.

* Kol kailiukas džiūsta, pasigaminkite iškarpą. Jums reikės rinkinyje esančio iškarpos lapo, kartono ar storesnio akvarelinio popieriaus, rašiklio, žirklių.

Jeigu turite kalkės, iškarpas persikopijuokite su ja, jeigu neturite - išsikirpkite visas detales iš iškarpų lapo ir apsipieškite ant kartono. Susižymėkite visus ženklus ir skaičiukus - jie padės susigaudyti, kai detales siūsime. Kad taupiai sunaudotumėte kailiuką, pasidarykite tiek detalių, kiek nurodyta ant kiekvienos jų. Taip galėsite jas visas dėlioti, stumdyti, glaudžiai sudėti ant kailiuko ir tik tada apsipiešti. Ant iškarpų lapo dešinėje pusėje surašyta, ką reiškia sutartiniai ženklai, paaiškinta, kaip persipiešti iškarpą.

* Kai turėsite visas detales ir kailiukas jau bus išdžiūvęs, persipieškite jas ant kailiuko ir ant specialaus audinio. Būtinai atkreipkite dėmesį, į kurią pusę eina plauko kryptis. Pagal tai ir dėkite detales ant kailiuko. Rodyklė ant detalės rodo plauko kryptį. Pirmiausiai apsipieškite detalę ir tada aplink ją dar nupieškite kelių milimetrų (maždaug 4-6 mm) pločio rėmelį - tai bus užlaidos siūlėms. Būtinai susižymėkite taškus, kur bus sujungimo vietos, ir ribas, kur nereikės užsiūti. Atkreipkite dėmesį į kūno detales - viršuje ir apačioje esančius įsiuvus (tokie trikampėliai) nusipieškite taip, kaip matosi nuotraukoje:


* Ant specialaus audinio persipieškite padukų, delniukų ir dvi ausų detales. Taip pat nupieškite ir užlaidas siūlėms. Ant padukų pažymėkite vidurio vietas.

* Aštriomis žirklutėmis išsikirpkite visas detales. Žirklių ašmenis pakiškite po kailiuku ir kirpkite tik audinio pagrindą - taip plaukeliai atsiskirs patys ir detalė bus daili, o ne apkramtyta. Kirpkite ties ta tolimesniąja linija, kurią apsipiešėte siūlėms. 
Po to visas detales iš kailiuko pasiruoškite siuvimui. Iš gerosios pusės aplink visą detalę apkirpkite kailiuko plaukelius. Apkirpkite tų kelių milimetrų, kuriuos apibrėžėte siūlėms, plotį, ne daugiau. Iš specialaus audinio ruoštų detalių apkirpti nereikia.


* O čia iš arčiau matyti, kaip apkarpytas kraštelis turi atrodyti. Kai kraštelis apkirptas, siūlė bus dailesnė, tarp dygsnių nesimaišys plaukeliai.

* Kad meškiuko kūnas būtų labiau meškiškas ir toks pasipūtęs, ant kūno detalių yra įsiuvai. Tai trikampėliai iškarpos apačioje ir viršuje. Čia taip pat pravartu nukirpti plaukeliais. Blogoje pusėje pagal liniją įsmeikite dvi adatėles, gerojoje pusėje, matydami trikampėlio ribas, nukirpkite plaukelius. Taip siuvimui paruoškite visus keturis trikampėlius - po du ant kiekvienos kūno detalės.

* Čia šiek tiek iš arčiau:


* Kai visos detalės apkarpytos, kitos spalvos siūlu susižymėkite detalių sujungimo vietas. Šiose vietose rankos ir kojos bus jungiamos prie kūno. Užriškite siūlo mazgą, ir adatą perverkite per patį taškelio vidurį. Gerojoje pusėje matysis mazgelis, o blogojoje palikite kelių centimetrų ilgio siūlo galą. Tokių mazgelių turi būti aštuoni: du kojų, du vidinių rankų ir po du ant kiekvienos kūno detalės.

* Ir liko paskutinis žingsnis prieš pradedant siūti. Kad būtų lengviau dirbti ir kad audinys neirtų, toje vietoje, kurios nereikia užsiūti, kraštelį plonai patepkite skystais klijais. Jeigu turite, naudokite specialias audinio irimą stabdančias priemones. Klijai tinka kuo įvairiausi - specialūs dekupažo, audinio, įvairūs rankdarbių klijai ar tiesiog PVA. Jeigu šiuo metu klijų neturite, kraštelius galėsite patepti ir vėliau, susiuvę detales, tačiau šiame etape tai padaryti paprasčiausia.

Na štai, pirmoji pamoka baigta. Darbo turite į valias. Pasiruoškite visas detales siuvimui, o pirmadienį jau pradėsime siūti. Visus klausimus, neaiškumus apie šią pamoką rašykite komentaruose apačioje - būtinai į juos atsakysime.


4 komentarai:

 1. Sveikinu startavus tokiam nuostabiam meškiškam projektui. Linkiu sėkmės ir entuziazmo visiems, tiek mokytojams, tiek mokiniams ir "Sveiki atvykę į meškelių pasaulį" :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Sveiki,pagaliau sulaukėme pamokėlės :) kailiukas džiūsta, o dabar labai domina konkretesnis skaičius mm užlaidos siūlėms. Jūs rašote kad kelių milimetrų pločio, bet vienas žmogus gali pasirinti 3mm, o kitas 8mm. O gal 3mm, 8mm netinkamas pasirinkimas? Aš svarstaau kad tiktų 5mm užlaida.
  Prašau rekomenduoti galimas mm užlaidas siūlėms.
  Lauksiu atsakymo :)
  Alma

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ačiū, Alma, už pastabėles - mums jos labai svarbios, nes norime, kad pamokėlės būtų kuo aiškesnės. Papildėme ir tekste, ir čia parašysiu, kad tikrai pakankamas užlaidų dydis būtų apie 4-6 mm. Su liniuote matuoti nereikėtų, bet orientyras galėtų būti 4-6 mm.
   Smagu, kad kailiukas jau džiūsta :-)

   Panaikinti

Dėkojame Jums už komentarus, pastabas